Paine coapta pe vatra, placinte pe lespede, carnati facuti dupa retete vechi de sute de ani, miere de albine românească si nelipsitul balmos. Cu aceste produse sunt asteptati de maine si pana duminica, in Piata Pascu din Alba Iulia, vizitatorii Targului „Gustos de Alba”.
Zeci de producători din județul nostru vor fi prezenți la cea de a V-a ediție a Târgului „Gustos de Alba”. Vor fi expuse spre vânzare produse ca la mama acasă: pâine pe vatră, plăcinte, cozonaci, împletituri, cârnați de casă, virșli, miere de albine bio, produse derivate din miere, balmoș, clătite pe lespede, precum și nelipsitele vinuri din podgoriile din Alba. Mâncărurile care vor fi prezentate la târg sunt preparate după reţete tradiţionale moştenite din bătrâni şi cu ingrediente de calitate.În cele trei zile de vor fi organizate mai multe demonstrații culinare, concursuri pentru copii, dar și pentru firmele participante. Organizat de Consiliul Județean, târgul urmărește creşterea competitivităţii producătorilor autohtoni din industria de profil alimentar şi promovarea valorilor tradiţionale culinare locale. Ca atare, vor fi prezentate produsele alimentare realizate în judeţ din aproape toate sectoarele alimentare: carmangerie, produse lactate, panificaţie, patiserie, cofetărie, apicultură, viticultură și legumicultură. Micii sau mai marii fermieri vor fi şi ei prezenţi cu legume şi alte produse proaspete de sezon.