Un incident cu totul ciudat a avut loc astazi pe calea ferata din apropierea orasului Blaj. Un sofer de tir din Ungaria a ramas cu autotrenul blocat pe calea ferata.
Traficul feroviar a fost întrerupt in aceasta dimineata, între Blaj şi Copşa Mică. Patru trenuri, din care unul Inter City, au fost oprite în apropiere de localitatea Valea Lungă, după ce un TIR înmatriculat în Ungaria a rămas blocat pe şine, la o trecere la nivel cu calea ferată.
Șoferul autotrenului, care circula pe DN14B, pe sensul de mers Blaj – Copşa Mică, nu s-a încadrat corespunzător în curba existentă în zonă, la trecerea la nivel cu calea ferată, motiv pentru care roţile vehiculului s-au blocat.
Pentru deblocarea şi înlăturarea TIR-ului dintre şine s-a acţionat cu utilaje si muncitori care efectuează lucrări de modernizare a căii ferate in respectiva zona.
Garda de Pompieri Blaj a intervenit pentru asigurarea măsurilor de prevenire şi stingere a incendiilor. După mai bine de trei ore, traficul rutier a fost reluat.