Timp de doua zile, la Alba Iulia se desfasoara Forumul pentru Mobilitate Durabilă şi Dezvoltare Metropolitană. Sunt luate in discutie in principal teme legate de dezvoltarea transportului public și proiectele de infrastructură pentru realizarea sistemelor de transport inteligente.
Forumul pentru Mobilitate Durabilă şi Dezvoltare Metropolitană a debutat de dimineata cu un ceremonial executat de Garda Ansamblului Arhitectural Hotel Medieval, la Traseul celor Trei Fortificatii.
Programul a continuat cu inaugurarea centrului de inchiriere de biciclete de langa Casa de Cultura a Sindicatelor. De la ora 10 la Sala Unirii au inceput discutiile din cadrul forumului.
Cuvantul de deschidere a fost rostit de Primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava.
Evenimentul se afla la cea de-a patra si este organizat de Club Metropolitan – Asociaţia pentru Mobilitate Metropolitană (AMM), cu sprijinul Uniunii Internaţionale de Transport Public (UITP), Asociaţia Intercomunitară de Dezvoltare Alba Iulia (AIDA), Primăria Alba Iulia, STP Alba şi Zona Metropolitană Oradea. La acest forum participa reprezentanţi ai autorităţilor locale, regionale şi naţionale, ai asociaţiilor de dezvoltare intercomunitară, ai operatorilor de transport public, ai ministerelor cu responsabilităţi în organizarea transportului public şi achiziţiilor cu finanţare europeană, ai industriei de profil şi ai organizaţiilor internaţionale ce promovează mobilitatea durabilă.