Cea mai inalta sosea din Romania, Transalpina cu o lungime de 148 de kilometri, între Sebeş si Bengesti judeţul Gorj a fost promovat recent de o publicatie britanica. Drumul este considerat cel mai bun drum de condus din România.
Catalogat de Top Gear drept cel mai bun drum pentru condus din lume, Transfăgărăşanul i-a adus în România şi pe cei din echipa unei alte publicaţii auto britanice, care au testat drumul de munte şi l-au comparat cu Transalpina în materie de calitate şi privelişte.Henry Catchpole şi Dean Smith, redactor, respectiv fotograf la publicaţia auto EVO, au venit în România într-un Jaguar F-type V8S ca să vadă dacă şoseaua Transfăgărăşan este într-adevăr cel mai bun drum pentru condus din lume. Dupa ce au testat Transfagarasanul acestia s-au indreptat spre Transalpina pentru a face o comparaţie. Odată ajuns pe Transalpina, laudele redactorului au început să curgă. „Călătoria până aici a meritat. Aceasta este Transalpina şi e absolut uluitoare. Este drumul pe care Nicolae Ceauşescu a vrut să-l depăşească atunci când a construit Transfăgărăşanul (…) A devenit drumul aflat la cea mai mare înălţime din România, titlu furat de la Transfăgărăşan. Ai sentimentul minunat că te afli pe acoperişul lumii. Îmi pare rău, dar acesta este cel mai bun drum de condus din România. Transfăgărăşanul este absolut minunat, dar există ceva la Transalpina, poate sălbăticia, care o face şi mai mult să îţi taie răsuflarea. Este literalmente un drum care, odată văzut, nu poate fi uitat nicicând” a spus Henry Catchpole.