Sambata si-au dat intalnire la Alba Iulia posesorii de masini Trabant din intreaga tara. E vorba de micutele autoturisme fabricate in fosta Republica Democrata Germana, foarte practice in vremurile comuniste.
20-30 de români, proprietari ai unor astfel de mașini vor fi prezenți pe străzile albaiuliene, în acest sfârșit de săptămână. Veniți din toate colțurile țării, trabantiștii își vor parca „bolizii” la pensiunea „Drumul Dragostei”, pentru ca sâmbătă, între orele 12.00-15.00, să își expună „bijuteriile” marca Trabant în fața Casei de Cultură a Sindicatelor. Cu această ocazie, se vor acorda premii simbolice pentru cel mai bine întreținut Trabant, pentru cea mai tânără sau cea mai veche mașină de acest tip.