Published

on

Situatie critica in atletismul judetean  atletism

atletism1  Situatie critica in atletismul judetean  atletism1
Atletismul din judetul Alba nu traverseaza cea mai buna perioada, insa cu toate acestea, performantele sportivilor intrec toate asteptarile. Ana Rodean sportiva judetului in 2012 a cucerit medalia de aur la maratonul International de la Cluj Napoca. Mihaela Acatrinei, a luat bronzul la Balcaniada de mars care a avut loc in Turcia. Alina Boholtan si Bianca Molnar s-au clasat pe pozitia a cincea la semimaratonul de la Cluj Napoca, respectiv la Balacaniada de Mars.

Banii puțini, lipsa vitaminizării și a susținătoarelor de efort nu le-au afectat pe atletele clublui Unirea și ale Universității în a atinge cele mai înalte culmi la ultimele curse. Ana Rodean a alergat proba supremă di natletism la Cluj Napoca. Antrenată de către Gabriel Avram, sportiva nu numai că a reușit să câștige medalia de aur, dar și-a și îmbunătățit timpul personal. Ana a terminat cursa în 2 ore 50 de minute și 52 de secunde. Prezentă ieri în emisiunea sportivă Din Voleu, atleta a declarat că este foarte bucuroasă de această performanță. Antrenorul sportivei a întarit ideea că atletismul din județul Alba traversează o pantă descendentă. Fără niciun ajutor din partea autorităților locale și județene, un sport de tradiție al județului Alba poate fi șters de pe hartă. Alina Boholțan a terminat pe poziția a cincea în proba de semimaraton desfășurată la Cluj Napoca, iar Andra Ologu a abandonat pe parcurs din cauza problemelor medicale. Tot la sfârșitul săptămânii trecute, în Turcia a avut loc Campionatul Balcanic de Marș. În proba de 10 mii de metri, destinată junioarelor unu(1), Mihaela Acatrinei a făcut o cursă foarte bună și s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului. Timpul în care a parcurs cei 10 km a fost de 52 de minute și 17 secunde. Tot la Balcaniada din Turcia o altă atletă a clubului Unirea, Bianca Molnar a reușit o clasare pe poziția a cincea în proba de 5000 de metri. Având în vedere perioada drastică prin care trece Clubul Unirist, Gabriel Avram, antrenorul tuturor sportivelor este foarte mândru de performanțele elevelor sale. Oare persoanele din birouri care ar putea ajuta acest sport de tradiție al județului sunt mândre?