In acest an in mai multe scoli de soferi din Alba Iulia se deruleaza un proiect de prevenire a consumului de droguri. Initiatorii acestui demers sunt Centrul de Prevenire, Evaluare si Consiliere Antidrog Alba si Serviciul Rutier din cadrul Inspectoratului de Politie al Judetului Alba.
În perioada februarie – decembrie la Alba Iulia se desfgășoara proiectulul local de prevenire a consumului de droguri „Siguranţă Rutieră şi Antidrog” având tematica principală urmările consumului de droguri, respectiv reducerea capacităţii de a conduce autovehicule şi accidentele rutiere. Obiectivul general al acestui proiect constă în creşterea nivelului de informare pentru un număr de 300 de cursanţi (viitori participanţi la traficul auto rutier) din cadrul a 6 şcoli de şoferi din municipiul Alba Iulia, privitor la efectele consumului de droguri, conducerea autovehiculului sub influenţa drogurilor şi accidentele rutiere, prin desfăşurarea unui număr de 30 de activităţi de informare cu tematică antidrog şi rutieră.Rezultatele analizelor în domeniu indică faptul că drogurile ilegale pot avea o influenţă asupra capacităţii de a conduce autovehicule şi efectele acestora variază în funcţie de doza administrată. Consumul cronic al oricărui drog ilegal este asociat cu un anumit grad de deteriorare cognitivă sau psihomotorie şi poate duce la o scădere a capacităţii de a conduce autovehicule, chiar şi când subiectul nu se mai află sub influenţa acestuia.