Dupa costurile de modernizare, strada Vanatori din Sebes ar trebui sa fie…autostrada, iar autogara – sediu de banca. Pe aceasta tema si nu numai, doi consilieri locali fac dezvaluiri.
Municipiul Sebes a avut in anii 2012 si 2013 un excedent bugetar insumand aproximativ 11 milioane lei, afirma consilierii Dorin Nistor și Dan Frățilă.
Referindu-se la anumite studii de fezabilitate care dateaza din anul 2008, consilierii Dorin Nistor si Dan Frățilă au abordat două obiective din Sebeș care au fost realizate cu niște costuri colosale.
În privința străzii Vânători, primarul Alexandru Dăncilă afirmă că lucrările au costat cu 3 milioane de lei mai puțin, iar referitor la autogara din Sebeș primarul evită costul pe metru pătrat, precizând că întreaga lucrare a costat aproximativ 1,3 milioane lei.
Primarul Alexandru Dăncilă spune zâmbind că nici vorbă să coste strada cu pricina aidoma autostrăzilor autohtone. Îl contrazicem. Strada Vânători are o lungime de nici 200 de metri și a costat, potrivit spuselor primarului Dăncilă, 4 milioane de lei, adică aproximativ 900.000 de euro, adică, potrivit unui calcul simplu, 4,5 milioane euro kilometrul de stradă. E adevărat, că autostrada Orăștie-Sibiu a costat, pe kilometru, 5,25 milioane euro, dar la autostrada Timișoara-Arad, costul pe kilometru a fost de 3,5 milioane euro…