Legea educației se schimbă. Din nou! Senatorii lucrează la un nou proiect, care va fi supus aprobării, cel mai probabil, în toamnă.
Incepand din anul 1990, pe fotoliul Educatiei s-au perindat ministri cu viziuni diferite. Astfel, un nou ministru a insemnat, de fiecare data, modificari ale legii. Si, de multe ori, nu au fost cele mai inspirate schimbarile. E si motivul pentru care, probabil, se incearca în continaure a se ajunge la un sistem modern de educatie. Prima lege a invatamantului a fost emisa in anul 1995. Introducerea manualelor alternative, repartizarea computerizată, reorganizarea examenului de capacitate sau modificările examenului de Bacalaureat, sunt doar cateva dintre subiectele care au dus la dezbateri aprinse in parlament. Cea mai recenta lege unitară a educației a fost emisă de Daniel Funeriu, în 2011. Și această lege a fost modificată de trei ori. Guvernul Ponta vine cu o nouă ordonanță de urgență, care aduce alte 97 de schimbări la Legea Educației. Iar din toamna, ramane de vazut ce ne mai asteapta…