A doua editie a Festivalului International de Film Etnografic si-a desemnat ieri castigatorii. Marele premiu a revenit filmului „Satul de demult”, in regia lui Dumitru Budrala.
S-au acordat 13 premii la aceasta ediție. Iată câștigătorii:
„Satul de demult”, regia: Dumitru Budrală
„Cei de pe urmă”, regia: Daniel Lorincz
„Pân’ la Rai e o cale lungă”, realizatori: Constantin Vasilie şi Horia Fleşer
„Chiriloaia, minunea verde de lângă Brăila”, producător executiv: Radu Tora; manager de proiect biolog Anca Andrei
„Nu sunt faimos, dar sunt aromân”, regia: Toma Enache
„Şezătoarea de la Feneş”, regia: Marinela Baba
„Portul tradiţional din Cergău”, regia: Petruţa Pop
„Fata din Transilvania”, regizor: Sabin Dorohoi
„Ainu. Cărările memoriei”, regia: Marcos Centeno Martin (Japonia / Spania)
„Ceva pe cont propriu”, regia: Jacek Wajszczak (Polonia)
„Ulpia Traiana Sarmizegetusa”, regia: Răzvan Malciu; realizator/ producător: Cristian Cealera
„Drumuri africane”, editor muzical: Andrew Aringhe (Africa de Sud)
„Ce sunt Făşangii ?”, realizator: Centrul de Cultură „Augustin Bena” – Alba