“Satul de demult” a luat Marele Premiu la Festivalul Internațional de Film Etnografic – Zlatna
Published
12 ani ago
on
By
A doua editie a Festivalului International de Film Etnografic si-a desemnat ieri castigatorii. Marele premiu a revenit filmului „Satul de demult”, in regia lui Dumitru Budrala.
S-au acordat 13 premii la aceasta ediție. Iată câștigătorii:
MARELE PREMIU (cel mai bun film etnografic)
„Satul de demult”, regia: Dumitru Budrală
PREMIUL JURIULUI
„Cei de pe urmă”, regia: Daniel Lorincz
PREMIUL PUBLICULUI
„Pân’ la Rai e o cale lungă”, realizatori: Constantin Vasilie şi Horia Fleşer
Advertisement
PREMIUL PENTRU IMAGINE
„Chiriloaia, minunea verde de lângă Brăila”, producător executiv: Radu Tora; manager de proiect biolog Anca Andrei
PREMIUL PENTRU ORIGINALITATE ÎN PROMOVAREA IDENTITĂŢII CULTURALE
„Nu sunt faimos, dar sunt aromân”, regia: Toma Enache
PREMIUL PENTRU CONSERVAREA PATRIMONIULUI IMATERIAL
„Şezătoarea de la Feneş”, regia: Marinela Baba
PREMIUL PENTRU CONSERVAREA PATRIMONIULUI MATERIAL
„Portul tradiţional din Cergău”, regia: Petruţa Pop
PREMIUL PENTRU REGIE
„Fata din Transilvania”, regizor: Sabin Dorohoi
Advertisement
CEA MAI BUNĂ REGIE A UNUI FILM STRĂIN
„Ainu. Cărările memoriei”, regia: Marcos Centeno Martin (Japonia / Spania)
CEA MAI BUNĂ IDEE DE SCENARIU
„Ceva pe cont propriu”, regia: Jacek Wajszczak (Polonia)
PREMIUL INSTITUTULUI CULTURAL ROMÂN – PENTRU PROMOVAREA CULTURII ŞI CIVILIZAŢIEI