Sute de credinciosi au participat, astazi, la Catedrala Ortodoxa din Alba Iulia, la slujba dedicata celei de-a doua zi de Rusalii. O zi in care este sarbatorita Sfanta Treime, adica Tatal, Fiul si Sfantul Duh.
În fiecare an, a doua zi după Rusalii, sărbătorim Sfânta Treime. Această sărbătoare a fost aşezată imediat după Pogorârea Sfântului Duh, când se descoperă oamenilor şi a treia Persoană a Sfintei Treimi, pentru a arăta că mântuirea oamenilor de păcat este opera Sfintei Treimi, adică a Tatălui, prin hotărârea şi făgăduinţa Răscumpărării, a Fiului, prin Patimi şi Înviere, şi a Duhului Sfânt, prin venirea Sa la Cincizecime.
Într-un numar mare si creştinii ortodocşi din Alba Iulia au slăvit pe Tatăl, pe Fiul şi pe Sfântul Duh.