Elevii ar putea invata sah la scoală. Ministrul Educaţiei a aprobat programele şcolare pentru disciplina opţională „Educaţie prin şah”, anul I şi anul al II-lea de studiu.
Lăudabilă decizia Ministerului Educației conform căreia din toamna acestui an fiecare şcoală primară în parte va intruduce şahul ca materie opţională. Astfel, copiii vor avea ocazia să se familiarizeze cu tabla de şah, cu regulile de joc şi să decodifice semnele convenţionale utilizate în partidele de şah. Programele după care vor învăţa au fost realizate cu ajutorul Federaţiei Române de Şah.