Fiscul vrea sa faca economie de hartie si de timp. Iar pentru asta, apeleaza la tehnologie. Astfel, daca aveti datorii la bugetul de stat, de acum inainte veti primi notificarile prin sms si nu prin scrisori cum se intampla pana acum.
Românii care au datorii la Bugetul de Stat vor primi SMS-uri cu notificări. Astfel vrea Fiscul să înlocuiască notificările trimise acum prin poştă.
De asemenea, ANAF va oferi aplicaţii pentru smartphone-uri, astfel încât contribuabilii să aibă acces cât mai uşor la informaţii legate de plata taxelor la stat. Acestea sunt doar câteva dintre planurile prin care ANAF îşi propune, până în 2017, creşterea până la 92% a proporţiei contribuabililor care îşi declară singuri toate veniturile obţinute şi prin care gradul de conformare voluntară la plată va ajunge la 85%. Tot pentru a creşte nivelul încasărilor, ANAF va continua să simplifice declaraţiile fiscale, anunţând „reproiectarea formularelor de declaraţii fiscale în vederea facilitării completării acestora de către contribuabili“, dar şi „crearea condiţiilor tehnice şi procedurale pentru plata obligaţiilor fiscale prin toate instrumentele bancare“.