Prezent in judetul Alba, ministrul Transporturilor, Dan Sova le-a promis cugirenilor ca vor avea iesire la utostrada Orastie-Sibiu. Proiectul ar urma sa fie realiazt in urmatorii doi ani.
Cugirul a fost sarit din schema in ce priveste realizarea unei iesiri la autostrada Orastie-Sibiu, desi este unul din principalele orase de pe respectivului tronson de drum. Acest lucru s-ar putea schimba in perioada urmatoare, a spus ministrul Transporturilor care s-a aflat astazi la Cugir..
Municipiul Sebeș are trei ieșiri la autostradă, există un nod și la Cunța, iar Cugirul, oraș cu o importantă viața economică, a fost scos din schemă, izolat din acest punct de vedere.