Connect with us

Proiect educativ multilateral derulat de Scoala Ion Agârbiceanu

Published

on

proiect-educativ-multilateral-derulat-de-scoala-ion-agarbiceanu

Scoala Ion Agarbiceanu din Alba Iulia face deruleaza impreuna cu alte unitati de invatamant din Europa proiectul Comenius “FAIRY GARDEN, THE EMPIRE OF HEALTH”. Mai multe cadre didactice ale scolii albaiuliene au participat in aceasta saptamana in Ungaria la activitati comune cu o gradinita si o scoala din tara vecina.

 

proiect-educativ-multilateral-derulat-de-scoala-ion-agarbiceanu

În perioada 8-11 februarie 2014 un grup de şase cadre didactice de la Şcoala Gimnazială Ion Agârbiceanu Alba Iulia au participat la a doua întâlnire în cadrul Proiectului Comenius “FAIRY GARDEN, THE EMPIRE OF HEALTH” la Grădiniţa Bobita, Gyomro- Ungaria. Toate activităţile desfăşurate pe parcursul celor 4 zile din cadrul întâlnirii s-au derulat conform programului propus de către echipa gazdă. La şcoala din Gyomro, instituţie parteneră în programul multilateral, s-a desfăşurat o serbare a copiilor de la grădiniţă unde toate grupele au prezentat un carnaval, la care au participat deopotrivă copii, educatoare şi părinţi. La Gradiniţa Bobita profesorii parteneri în acest proiect au participat la activităţi organizate într-o zi obişnuită, au relaţionat cu copiii şi cu educatoarele având loc un schimb de bune practici între cei implicaţi. Şcoala Gimnazială Ion Agârbiceanu a prezentat un material dedicat sărbătorilor şi tradiţiilor de iarnă din România. Proiectul este realizat cu sprijinul financiar al Comisiei Europene în cadrul Programului Sectorial Comenius a Programului de Învăţare pe tot Parcursul Vieţii. Următoarea întâlnire a şcolilor partenere va avea loc în Dortyol- Turcia în perioada 5-8 aprilie.


 

 

Advertisement

 

Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com