Connect with us

Primaria Alba Iulia, colaborare cu Banca Mondiala ?

Published

on

primaria-alba-iulia-colaborare-cu-banca-mondiala

Primaria Alba Iulia doreste sa colaboreze cu Banca Mondiala in ce priveste dezvoltarea orasului. Proiectul se va afla pe ordinea de zi a sedintei de consiliu local de vineri, 30 mai.

primaria-alba-iulia-colaborare-cu-banca-mondiala

Aleșii locali din Alba Iulia vor decide vineri dacă vor aviza începerea negocierilor privind proiectul „Memorandumului de înţelegere între Municipiul Alba Iulia şi Banca Mondială pentru evaluarea planurilor, strategiilor si proiectelor de dezvoltare pe termen lung ale Municipiului Alba Iulia. Costurile pe care le implică acest demers sunt de 30.000 de euro, bani ce vor fi alocați din bugetul local. Printre termenii de referință principali, care vor fi respectați în negocierea memorandumului, sunt: evaluarea proiectelor relevante pentru Municipiul Alba Iulia cuprinse în documentele de planificare urbanistică şi strategice generale şi sectoriale, locale, intercomunitare, judeţene şi regionale în vigoare sau care vor intra în vigoare în perioada anilor 2014 – 2015, cu valabilitate cel puţin în perspectiva anilor 2020; analiza capacităţii municipiului Alba Iulia de a asigura sustenabilitatea financiară şi funcţională a acestor proiecte; formularea de recomandări privind îmbunătăţirea performanţelor echipelor de management de proiect; recomandări privind riscurile asociate viitoarelor proiecte şi măsuri de contingenţă aferente.

În cazul în care proiectul de hotărâre va fi aprobat, Primăria Alba Iulia va fi prima autoritate publică locală din România care va semna un memorandum de înţelegere direct cu Banca Mondială.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com