De vreme indelungata exista o evidenta stare de confuzie in randul pescarilor sportivi din judetul Alba privind dreptul de exercitare a pescuitului. De aceasta stare de fapt nu sunt straine asociatiile de pescuit din judet, care tulbura apele cu sau fara voie, ori de nevoie…
25 de pescari din Alba Iulia au expediat o scrisoare pe adresa AlbaTV prin care solicită să li se facă publică nemulțumirea vizavi de confuzia creată în jurul eliberării permiselor de pescuit și a valabilității acestora. „Facem apel la conducătorii asociațiilor sportive din Alba să ne lămurească fiecare pe ce ape avem voie să pescuim și pe care nu, pentru că este foarte confuză explicația dată în momentul eliberării permiselor”, precizează pescarii în scris. Potrivit directorului AJVPS Alba, Nicolae Onețiu, în Alba doua asociații au în exploatare zonele piscicole și pot elibera permise de pescuit: asociația pe care o conduce și Asociați „Scobarul”.
Ștefan Popescu, președinte al Federației Române de Pescuit Sportiv, îl contrazice pe directorul AJVPS Alba.
Pe scurt, miza e financiară, iar asociațiile, federațiile sau cum s-or mai chema ele, despart apa de pește, pentru că unde nu curge… pică.