Opera Naționala Romana din Cluj-Napoca va concerta la Alba Iulia. Urmeaza doar ca adminsitratia locala sa creioneze in perioada urmatoare portofoliul de spectacole.
Colaborarea dintre Primaria Alba Iulia si Opera din Cluj Napoca vizează în mod clar stimularea interesului albaiulienilor pentru formule culturale contemporane, puse în scenă de muzicieni și soliști consacrați. Alba Iulia va avea parte în acest început de vara de o premiera absolută la nivel național: montarea în aer liber a spectacolului de operă AIDA, de Verdi. Până atunci, duminică, 11 mai, de la ora 17.00, la Casa de Cultură a Sindicatelor Alba- Iulia, copiii îi vor putea vedea pe Hänsel şi Gretel în povestea muzicală după fraţii Grimm, ce le poartă numele. Intrarea este libera. Joi, 15 Mai, ora 18.00, la 139 de ani de la premiera pariziană, „Carmen”, opera muzicală a lui Georges Bizet, va prinde viaţă pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor Alba-Iulia, printr-un spectacol ritmat de balet, intepretat de Opera Națională Română Cluj-Napoca. Intrarea la spectacol se va face pe baza de invitații, care vor putea fi ridicate începând de vineri, 9 mai, de la Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia.