Soferii primesc vesti bune de la parlamentari. Noul Cod Rutier nu a trecut de votul senatorilor dupa discutii aprinse intre alesii din PSD si PNL.
Senatorii PNL şi PDL au votat împotrivă sau s-au abţinut în privinţa proiectului de modificare a Codului Rutier. Doar reprezentanţii PSD au votat în favoarea noului Cod Rutier, considerat prea aspru de cei care l-au respins. Si ca lucrurile nu merg bine in USL a dovedit-o si votul pe acest proiect deoarece, modificările aduse Codului Rutier au iscat discuţii în contradictoriu între senatorii PSD şi cei ai PNL. Senatorii liberali au propus respingerea documentului iniţiat de guvern, motivând că propunerile înaintate de executiv vizează în special latura coercitivă a Codului Rutier.Mai mult, aceştia au propus ca şi Ministerul Transporturilor să contribuie la elaborarea legislaţiei în domeniu. Social democratii au spus că legislaţia în domeniul circulaţiei pe drumurile publice nu ţine de Ministerul Transporturilor şi a adus argumente care îl contrazic pe colegul liberal din alianţa USL.La finalul dezbaterilor, 12 senatori au votat pentru, 5 împotrivă şi 7 s-au abţinut. Pentru ca documentul să treacă, era nevoie de 13 voturi favorabile.În consecinţă, modificările la Codul Rutier merg către plenul Senatului cu propunere de respingere şi apoi vor fi înaintate Camerei Deputaţilor, care este for decizional în acest caz.