Connect with us

/home/echipame/albatv.ro/wp-content/themes/zox-news/alp/alp-single.php on line 16
">
Warning: Undefined array key 0 in /home/echipame/albatv.ro/wp-content/themes/zox-news/alp/alp-single.php on line 16

Warning: Attempt to read property "cat_name" on null in /home/echipame/albatv.ro/wp-content/themes/zox-news/alp/alp-single.php on line 16

Minus 150.000 de lei la subvențiile pentru asociații și fundații

Published

on

Sumele achitate acum doua luni, sub formă de subventii, asociatiilor si fundatiilor din judet au fost mai mici cu 37,45% comparativ cu luna similara a anului trecut. Semnificativa reducere are la baza doua motive principale.

minus

Dacă anul trecut, 400.000 de lei era suma totală acordată. sub formă de subvenții, asociațiilor și fundațiilor care oferă servicii sociale persoanelor vulnerabile, în acest an a scăzut cu puțin peste 250.000 lei. Reducerea este cauzată de scăderea numărului de unități de asistență socială, dar și de acțiunile de inspecție socială, în urma cărora s-au constatat diverse nereguli cu privire la eligibilitatea cheltuilelilor care au stat la baza solicitării subvențiilor, se arată într-un comunicat de presă al AJPIS Alba.

În ceea ce priveşte numărul beneficiarilor de asistență socială, alții decât cei ce beneficiază de subvenție, cea mai mare scădere, de circa 13%, s-a înregistrat la alocaţiile de plasament. Interesant de menționat, reducerea numărului de beneficiari nu a fost direct proporțională cu valoarea sumelor plătite pentru acest beneficiu de asistență socială. Din contră, acestea au crescut cu 5,81% în octombrie 2014 comparativ cu octombrie 2013. Fenomenul se explică prin creșterea numărului de copii cu certificat de încadrare în grad de handicap, ceea ce duce la dublarea alocației de plasament, și de repunerea în plată, după perioade cuprinse între 1-3 luni, a beneficiarilor care au împlinit vârsta de 18 ani și urmează o formă de învățământ.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com