Connect with us

Liniștea unui drum național…

Published

on

Linistea-unui-drum-national

De cand cu inaugurarea a trei loturi din autostrada Orastie-Sibiu, circulatia pe DN7, intre Sebes si Deva, s-a descongestionat evident. Ici-colo cate-o masina alung[ pustiul de pe o sosea care pana nu demult gemea sub greutatea TIR-urilor circuland, uneori, bara la bara. 

Linistea-unui-drum-national

Prin anii 60-70, pe drumurile patriei erau mașini, cât căruțe. Când trecea pe șosea vreun autoturism, era sărbătoare, iar ștrengarii de copii aruncau cu pietre în ciudățenia pe patru roți, ca după câinii nimănui. Sunt departe și apuse acele vremuri , acum în mileniul trei când mașina a devenit o necesitate, iar aglomerația de pe șosele descălțate de asfalt e o neplăcută realitate cotidiană. Și, totuși, de când cu apariția autostrăzilor în România, timidă, dar reală, traficul pe drumurile naționale s-a aerisit evident. O certifică și imaginile filmate astăzi, la ora amiezii, pe DN7, între Sebeș și Deva. Să tot șofezi în astfel de condiții, vorba cântecului: „tot pe drum, pe drum de șes, pe la mândra tot mai des”. „Frunză verde la chimir, că bărbat-su e șofer pe TIR”, ar adăuga amanții…

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com