Astazi s-a pus la Sebes piatra de temelie a unei noi etape a investitiei concernului german Daimler in Romania, in valoare de peste 300 milioane de euro. E vorba de extinderea productiei de cutii de viteza de ultima generatie, investitie care va genera aproximativ 500 de noi locuri de munca.
Piatra de temelie a celei mai importante investiții din județul nostru a fost pusă în prezența premierului Victor Ponta, miniștrilor Dan Șova și Constantin Niță, a a ambasadorului Germaniei la București, excelența sa Werner Hans Laun. Nu a lipsit de la eveniment, alături de reprezentanții firmei Mercedes, cunoscutul om de afaceri român, Ion Țiriac dar si fostul boxer Mihai Lebu. Momentul punerii pietrei de temelie a fost unul spectaculos.
Dupa ceremonial a urmat o vizita a oficialilor in uzina de productie inaugurata anul trecut, care a fost presarata cu un moment deosebit.
Lucrarile la noua unitate de productie au inceput deja urman a fi finalizate in aproximativ un an iar efectiv se va intra in productie in 2016 cand la Sebes se vor produce cutii de viteza cu noua trepte.