Conducerea Institutiei Prefectului organizeaza sambata, la Abrud, o intalnire cu fermierii din Apuseni. Evenimentul are loc ca urmare a mai multor solicitari venite din aceasta zona.
Sâmbătă, 10 mai, la Abrud, în sala multifuncţională a oraşului Abrud se va organiza o întâlnire cu fermierii. Evenimentul are ca principal subiect sesiunea de depunere de proiecte, care va începe pe 20 mai, măsurile de finanţare şi condiţiile ce trebuiesc îndeplinite pentru accesarea fondurilor europene. La reuniune, alături de fermieri şi primari ai localităţilor din zonă, vor participa şi reprezentanţi ai APDRP Alba, care vor prezenta strategia instituţiei pentru perioada 2014 – 2020 a Programului Național de Dezvoltare Rurală şi vor oferi informaţii de specialitate pe această temă.