Clubul CSU Alba Iulia organizeaza cu ocazia finalei mici din cadrul campionatului national de baschet feminin o actiune caritabila inedita. Iubitorii sportului din Alba Iulia invitati la meci cu jucarii pentru copiii din judet cu care soarta a fost mai puţin ingăduitoare.
Prima partidă din Finala Mică a Campionatului Național de baschet, care va avea lor între CSU Alba Iulia și Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, sâmbătă, 26 aprilie, cu începere de la ora 18:00, va avea în program pe lângă spectacolul baschetbalistic și o acțiune inedită cu scop caritabil. Toți specatorii care vor dori să ia parte sâmbătă la meci, sunt invitați să vină ”însoțiți” de o jucărie, pe care să o arunce la începutul partidei în teren. Acestea vor ajunge la copiii Casei de copii de Tip Familial ”Rița Gărgărița” din Alba Iulia. În prezent, în locația aflată în cartierul Bărăbanț, sunt găzduiți 21 de copii separați temporar sau definitiv de parinți și copii cu nevoi speciale , care pentru susținerea școlarizării beneficiază de protecție specială. Clubul Sportiv Universitatea din Alba Iulia invită toți participanții la, posibil, ultima prezență pe teren propriu din sezon a echipei universitare să facă un gest mic, dar important, pentru copiii inocenți, care nu au putut gusta în totalitate de bucuriile vieții.