Conform revistei Comptes Rendus Palevol, langa Alba Iulia au fost descoperite fosilele unei noi specii de mamifer. Descoperirea a fost facuta de un grup de cercetatori de la Facultatea de Stiinta si Ingineria Mediului din cadrul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj.
Articolul prezintă progresele realizate în cunoaşterea faunelor fosile de microvertebrate continentale, care au trăit la sfârşitul Cretacicului pe aşa numita „Insulă Haţeg”. Specia a fost denumită după localitatea pe teritoriul căreia a fost găsit – ordaensis – Oarda de Jos. Articolul prezintă o nouă specie de mamifer multituberculat, Barbatodon oardaensis, aparţinător Familiei Kogaionidae. Acest mamifer primitiv a vieţuit practic în preajma dinozaurilor, iar grupul din care provenea a cunoscut după Cretacic o diversificare şi o răspândire spre Europa occidentală”, se afirmă într-un comunicat de presă al universitatii din Cluj. Noua specie descoperită lânga Alba Iulia, la Oarda de Jos, pe Valea Sebeşului, demonstrează o mai mare diversitate a multituberculatelor cretacice din Transilvania decât se cunoştea până în prezent, fapt deosebit de important pentru înţelegerea evoluţiei grupului în ansamblu.