Connect with us

Firmă din Zlatna prinsă cu 13 angajați la negru

Published

on

Firma din Zlatna prinsa cu 13 angajati la negru

In cursul saptamanii trecute inspectorii ITM Alba au efectuat controale la mai multe firme din judet pentru depistarea eventualelor nereguli. In urma actiunii patru firme au fost amendate pentru munca la negru.

Firma din Zlatna prinsa cu 13 angajati la negru

 

O societate comercială cu punct de lucru în Zlatna s-a ales cu plângere penală după ce a fost depistată de inspectorii ITM cu treisprezece persoane la muncă, pentru care nu avea acte legale de angajare. ITM Alba a formulat plângere penală la Parchet, potrivit art.264 alin.3. Codul Muncii. Alte trei firme din Alba au fost amendate în total cu 40.000 de lei, tot pentru munca la negru. Controalele efectuate de inspectorii ITM, în perioada 17-21 martie, s-au soldat cu amenzi în valoare totală de 74.900 de lei. Săptămâna trecută, în domeniul relaţiilor de muncă au fost controlate 69 de unităţi comerciale, cu un număr total de 1152 de angajaţi, şi aplicate 19 amenzi în valoare totală de 74.900 de lei. În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă au fost controlate 48 de unităţi şi aplicate 9 avertismente.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com