Connect with us

Firma din Alba -10.000 de lei amenda pentru munca la negru

Published

on

firma-din-alba-10.000-de-lei-amenda-pentru-munca-la-negru

Inspectoratul Teritorial de Munca Alba a inceput de saptamana trecuta controalele la firmele din judet pentru depistarea eventualelor nereguli. In cadrul controalelor, o firmă din Alba a fost amendată pentru munca la negru.

 

firma-din-alba-10.000-de-lei-amenda-pentru-munca-la-negru

Inspectorii ITM Alba au efectuat în perioada 6-10 ianurie, aproape 50 de controale în domeniul relaţiilor de muncă la firmele din județ. În urma actiunii au fost constatate 65 de deficienţe şi aplicate 11 sancţiuni în valoare de aproximativ 21.000 de lei, din care 10.000 de lei pentru munca nedeclarată. Este vorba despre întreprinderea individuală Katona Laurenţiu din Lopadea Nouă, societate sanctionata cu amendă de 10.000 de lei, pentru o persoană depistată în lucru fără forme legale de anagajare.

În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost controlate 42 de firme şi constatate 15 deficienţe. Inspectorii ITM au aplicat 4 amenzi în valoare totală de 13.000 de lei şi 1 avertisment.

Advertisement

 

 

 

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com