Connect with us

Emotii pentru Silviu Bian

Published

on

emotii-pentru-silviu-bian

Dosarul de coruptie in care este implicat fostul sef al Agentiei Nationale de Ocupare a Fortei de Munca, albaiulianul Silviu Bian intra intr-un nou stadiu. Marti la Inalta Curte de Casatie si Justitie se va judeca primul termen al recursului.  

emotii-pentru-silviu-bian

Emoții mari pentru fostul sef al ANOFM, Silviu Bian. Pe rolul Înaltei curți de Casație și Justiție se află, marți primul termen din recursul formulat de acesta, în dosarul de corupție în care este implicat. Bian a contestat sentința pronunțată de Curtea de Apel București, în luna iunie 2013, care l-a condamnat la 6 ani de închisoare cu executare și confiscarea sumelor de aproximativ 950.000 de lei şi 22.000 de euro. Aceeași sentință a fost contestată și de Direcția Națională Anticorupție deoarece este vorba despre o reducere a pedepsei inițiale, aplicate după judecarea dosarului la Tribunalul București, care a pronunțat pentru Bian o condamnare la 9 ani de închisoare. In acelasi dosar au facut recurs și cei doi directori din cadrul ANOFM, Cristache Ristea şi Alexandra Maria Ţichindelean, judecaţi în acelaşi dosar şi condamnaţi la patru, respectiv doi ani ani de închisoare, pentru care au fost respinse apelurile. Reamintim Silviu Bian a fost trimis în judecată în data de 9 noiembrie 2011, în stare de arest preventiv. El a fost reţinut în luna octombrie 2011, în urma unui flagrant, pentru luare de mită în formă continuată și a fost eliberarat provizoriu sub control judiciar după 4 luni. La data arestării Bian era vicepreședinte al PDL Alba care, luând imediat în discuție cazul, a hotărât excluderea sa din organizație iar Biroul Permanent Național al PDL a decis excluderea sa din partid.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com