Connect with us

Ecologizare în Lumea Nouă

Published

on

Ecologizare in Lumea Noua

Agenţia pentru Protectia Mediului Alba organizeaza maine, de la ora 12:00 o acţiune de ecologizare in cartierul Lumea Noua, zona “Talcioc”, din Alba Iulia. La ecologizare participa si studenti ai Cercului de Ingineria Mediului de la Universitatea “1 Decembrie 1918“ Alba Iulia. Actiunea este organizata, in parteneriat cu Primaria municipiului Alba Iulia, Institutia Prefectului Alba, Consiliul Județean Alba, Sistemul de Gospodărirea Apelor Alba şi societatea de salubritate din oras.

Ecologizare in Lumea Noua

 

Scopul acestei acţiuni îl reprezintă, firesc, ecologizarea acestui areal intens poluat de activităţile antropice din zonă, dar şi conştientizarea cetăţenilor în spiritul unui comportament prietenos faţă de mediu. O astfel de acțiune îi ajută pe oameni să realizeze că problemele de mediu generate de activităţile cotidiene în zonele locuite nu trebuie să afecteze sănătatea umană, confortul şi mediul înconjurător. ”Calitatea mediului înconjurător este prezentă în viaţa nostră prin efectele sale asupra sănătăţii oamenilor. Calitatea vieţii depinde în primul rând de noi. Trebuie să fim conştienţi de faptul că nu putem lăsa deşeurile pe stradă, la voia întâmplării. Strada trebuie să fie oglinda cartierului nostru, a oraşului în care locuim” a declarat Mihaela Mih-Dehelean, director al Agenției pentru Protecția Mediului Alba.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com