Joi, de la orele 12:00, la Muzeul National al Unirii Alba Iulia va fi vernisat expoziția:“Din publicațiile vremii (sec. XIX-XX)”.Evenimentul este organizat de Consiliul Judetean Alba, Primaria Municipiului Alba Iulia, Muzeul National al Unirii Alba Iulia, Directia Judeteana pentru Cultura Alba si Asociatia Prietenii Muzeului Unirii.
În cadrul expoziției vor putea fi văzute publicații periodice tipărite în limba română, respectiv maghiară și germană, apărute în intervalul temporal cuprins între cea de-a doua jumătate a secolului al XIX-lea – prima jumătate a secolului al XX-lea. Revistele și ziarele expuse acoperă o arie tematică largă, plecând de la publicații oficiale ale autorităților de stat, presă, publicații culturale, literare, istorice și științifice, toate regăsindu-se în fondul vechi al bibliotecii muzeului, în fapt primul nucleu de carte al instituției albaiuliene. Expoziția poate fi vizitată între 29 mai – 29 iunie 2014.