Mare bucurie, mare! Maine elevii intra in vacanta intersemestriala! Se vor intoarce insa in banci de pe data de 10 februarie, cand incepe cel de-al doilea semestru.
Începând de mâine, 31 ianuarie, elevii se vor putea bucura de 7 zile de vacanţă, după care ei se vor întoarce la cursuri în 10 februarie, când va începe cel de-al doilea semestru al anului şcolar 2013-2014.
Tezele din al doilea semestru se vor desfasura până la data de 23 mai.
Structura anului şcolar 2013-2014, SEMESTRUL al II-lea este urmatoarea:
10 februarie 2014 – 11 aprilie 2014 – cursuri;
12 aprilie 2014 – 22 aprilie 2014 – vacanţa de primăvară;
23 aprilie 2014 – 20 iunie 2014 – cursuri;
21 iunie 2014 – 14 septembrie 2014 – vacanţa de vară.
Potrivit ordinului de ministru, săptămâna 7–11 aprilie 2014 din semestrul al doilea este săptămâna dedicată activităţilor extracurriculare şi extraşcolare, în cadrul programului numit „Şcoala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun!”.
La finele celui de-al doilea semestru, pe elevii din clasele terminale de gimnaziu şi liceu îi vor aştepta examenele de finalizare a studiilor: evaluarea naţională, respectiv bacalaureatul.