De maine, elevii intra in vacanta

Published

on

Mare bucurie, mare! Maine elevii intra in vacanta intersemestriala! Se vor intoarce insa in banci de pe data de 10 februarie, cand incepe cel de-al doilea semestru.

Începând de mâine, 31 ianuarie, elevii se vor putea bucura de 7 zile de vacanţă, după care ei se vor întoarce la cursuri în 10 februarie, când va începe cel de-al doilea semestru al anului şcolar 2013-2014.

Tezele din al doilea semestru se vor desfasura până la data de 23 mai.

Structura anului şcolar 2013-2014, SEMESTRUL al II-lea este urmatoarea:

10 februarie 2014 – 11 aprilie 2014 – cursuri;

Advertisement

12 aprilie 2014 – 22 aprilie 2014 – vacanţa de primăvară;

23 aprilie 2014 – 20 iunie 2014 – cursuri;

21 iunie 2014 – 14 septembrie 2014 – vacanţa de vară.

Potrivit ordinului de ministru, săptămâna 7–11 aprilie 2014 din semestrul al doilea este săptămâna dedicată activităţilor extracurriculare şi extraşcolare, în cadrul programului numit „Şcoala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun!”.

La finele celui de-al doilea semestru, pe elevii din clasele terminale de gimnaziu şi liceu îi vor aştepta examenele de finalizare a studiilor: evaluarea naţională, respectiv bacalaureatul.

 

Advertisement

 

 

 

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version