Sefi din Directia Rutiera au fost sancționați in urma cazului ofiterului Augustin Capalnas, care a activat la IPJ Alba si a fost ulterior prins cu permis fals de conducere. Seful Politiei Autostrazi a fost schimbat din functie, iar fostul sef al Directiei Rutiere si adjunctul sau au primit amanare la promovarea pe o funcţie superioara.
Potrivit unor oficiali din Poliţia Română, după ce Augustin Căpâlnaş, ofiţerul de la Direcţia Rutieră cercetat penal după ce a fost prins cu permis de conducere fals, a demisionat, în 31 mai, conducerea IGPR a stabilit sancţiuni pentru mai mulţi şefi ai Direcţiei Rutiere care au fost cercetaţi prealabil. Astfel, Carol Vârnă, care ocupa funcţia de şef al Poliţiei Autostrăzi, a fost schimbat şi trecut pe o funcţie de execuţie, în timp ce adjunctul Direcţiei Rutiere – Constantin Tătuc a primit o amânare de promovare în funcţie superioară pe o perioadă de un an. Aceeaşi sancţiune a fost aplicată şi în cazul lui Lucian Diniţă, care în urma incidentului a fost eliberat din funcţia de director al Direcţiei Rutiere din Poliţia Română şi din 30 aprilie este adjunct al şefului Brigăzii Rutiere a Capitalei. Totodată, Paul Toma, al patrulea ofiţer cercetat în cazul Căpâlnaş, a fost sancţionat cu atenţionare. Din primele verificări a rezultat că Augustin Căpîlnaş a condus, fără permis, maşini de serviciu, în perioada februarie 2012 – septembrie 2013. Poliţistul a prezentat un document în fotocopie reprezentând un permis de conducere, care avea înscrise datele personale şi fotografia sa, însă era emis pentru un alt titular, potrivit procurorilor.