Cazul „Augustin Căpâlnaș” vine cu sancțiuni severe pentru șefii Poliției Rutiere
Published
12 ani ago
on
By
Sefi din Directia Rutiera au fost sancționați in urma cazului ofiterului Augustin Capalnas, care a activat la IPJ Alba si a fost ulterior prins cu permis fals de conducere. Seful Politiei Autostrazi a fost schimbat din functie, iar fostul sef al Directiei Rutiere si adjunctul sau au primit amanare la promovarea pe o funcţie superioara.
Potrivit unor oficiali din Poliţia Română, după ce Augustin Căpâlnaş, ofiţerul de la Direcţia Rutieră cercetat penal după ce a fost prins cu permis de conducere fals, a demisionat, în 31 mai, conducerea IGPR a stabilit sancţiuni pentru mai mulţi şefi ai Direcţiei Rutiere care au fost cercetaţi prealabil. Astfel, Carol Vârnă, care ocupa funcţia de şef al Poliţiei Autostrăzi, a fost schimbat şi trecut pe o funcţie de execuţie, în timp ce adjunctul Direcţiei Rutiere – Constantin Tătuc a primit o amânare de promovare în funcţie superioară pe o perioadă de un an. Aceeaşi sancţiune a fost aplicată şi în cazul lui Lucian Diniţă, care în urma incidentului a fost eliberat din funcţia de director al Direcţiei Rutiere din Poliţia Română şi din 30 aprilie este adjunct al şefului Brigăzii Rutiere a Capitalei. Totodată, Paul Toma, al patrulea ofiţer cercetat în cazul Căpâlnaş, a fost sancţionat cu atenţionare. Din primele verificări a rezultat că Augustin Căpîlnaş a condus, fără permis, maşini de serviciu, în perioada februarie 2012 – septembrie 2013. Poliţistul a prezentat un document în fotocopie reprezentând un permis de conducere, care avea înscrise datele personale şi fotografia sa, însă era emis pentru un alt titular, potrivit procurorilor.