Curtea de Apel Bucuresti a dat o sentinta definitiva in dosarul cunoscut sub numele de ”Fast & Furios”. In aceasta cauza au fost judecati 15 inculpati pentru infractiuni din domeniul criminalitatii organizate, toti primind pedepse la inchisoare
În total, este vorba despre 70 de ani şi 2 luni de închisoare în regim de detenţie. Cea mai mica pedeapă, de 1 an şi 3 luni ani închisoare, a fost aplicată inculpaţilor Dorin Cristian Costache şi Muslem Florina. Restul inculpaţilor au primit pedepse mai mari: 5 ani şi 6 luni de închisoare pentru Porumbiţă Santer, Porumbiţă Adrian, Badea (fost Porumbiţă) Pintea şi Hărcău Florian Marian. La 5 ani de închisoare a fost condamnat Dobre Nicolae, în timp ce Năstase Florin, Iosif Viorel Ioan, Muslem Wissam, Curcă Remus, Nedea Ionel şi Mate Marius Aurel au primit câte 4 ani şi 6 luni după gratii. Măcelaru Remus a fost condamnat la 4 ani şi 8 luni, în timp ce Ioan Dănuţ, zis ”Dan Jeg”, fost membru al clanului Cămătarilor, a primit cea mai mare pedeapsă, 8 ani de închisoare, în condiţiile în care este recidivist. Decizia Curţii de Apel este definitivă. Potrivit rechizitoriului întocmit de procurori, cei 15 au constituit o grupare infracţională care s-a specializat în furturi din camioane şi TIR-uri, noaptea, în timp ce mergeau pe DN1 şi DN7 în Sibiu, Alba şi Huneodara. Gruparea a fost monitorizată cu ajutorul unui elicopter care a filmat operaţiuni de furt noaptea, în infraroşu. Inculpaţii au mai fost condamnaţi să plătească despăgubiri civile firmelor păgubite în valoare totală de circa 1 milion de lei . O parte dintre firmele prejudiciate nu s-au constituit părţi civile în dosar, astfel încât s-a dispus confiscarea de la inculpaţi a sumei de circa 50.000 de lei. De asemenea, membrii grupării trebuie să achite cheltuieli judiciare totale către stat de 185.000 de lei.