Connect with us

Albaiulienii și-au pomenit morții în Sâmbăta lui Lazăr

Published

on

Albaiulienii si-au pomenit mortii in Sambata lui Lazar

Sâmbata care precede sarbatoarea Intrarii Domnului in Ierusalim este ultima zi din Postul Sfintelor Pasti in care se mai fac pomeniri de obste pentru cei adormiti. Pomenirile vor fi reluate, potrivit randuielii obisnuite, dupa Saptamana Luminata.

Albaiulienii si-au pomenit mortii in Sambata lui Lazar

 

În fiecare an învierea lui Lazăr este sărbătorită de Biserica Ortodoxă cu o zi înainte de Duminica Floriilor sau Duminica Intrării lui Iisus Hristos în Ierusalim. În această zi, Biserica Ortodoxă cinsteşte una dintre cele mai mari minuni săvârşite de Iisus Hristos în viaţa pământeană, învierea lui Lazăr. Evenimentul religios s-a petrecut în localitatea Betania, unde Lazăr, prietenul lui Iisus, murise de patru zile. Invierea lui Lazar este, inainte de orice, un fapt istoric, vazut si povestit de multime de oameni. Aceasta minunata intamplare are darul de a prefigura marea Inviere a Mantuitorului. Tot in Sambata lui Lazar oamenii merg sa ingrijeasca mormintele apropiatilor. Legatura de neam, cu mortii familiei, este indestructibila si da un rost pe termen lung oamenilor. Desi afara ploua torential albaiulienii au tinut la traditie si in acest an si au mers cu flori, salcuta sau jerbe la mormintele celor apropiati.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com