Timp de opt zile, traficul auto din Alba Iulia va fi restricționat pe doua strazi din Cetatea Alba Carolina. Restrictiile vin ca urmare a organizarii Zilelor Orasului, eveniment care va avea loc la finalul acestei saptamani.
Reprezentanții administrației locale au decis ca în perioada 27 mai-3 iunie să restricționeze accesul auto pe strada Mitropolit Alexandru Șterca Șuluțiu în proximitatea Pieței Cetății, pentru amplasarea scenei și a echipamentelor de sunet necesare în cadrul evenimentului Zilele Orașului-Alba Fest 2014. Ca alternativă de circulație auto, în această zonă, este culoarul de acces dintre clădirea Muzeului Național al Unirii și Catedrala Încoronarii, cu continuare pe strada Mihai Viteazul – Palatul Principilor- Cladirea Ierihon. Aprovizionarea zonelor comerciale se poate face doar între orele 6 -10. Începând din 31 mai -ora 15.00 și până în 1 iunie-ora 23.00, accesul auto va fi restricționat în totalitate, cu excepția mașinilor de intervenție, alimentare și cele ale riveranilor.