Medicul Molnar Geza, aflat in arest la domiciliu, va fi judecat la Tribunalul Alba pentru trafic de minori. Potrivit solutiei de la ultimul termen, s-a dispus inceperea judecatii.
Fost consilier local la Aiud, medicul Molnar Geza a fost reținut în luna martie, în urma unei acţiuni a DIICOT, în colaborare cu BCCO Alba Iulia, pe linia combaterii traficului de minori şi proxenetismului. Potrivit procurorilor, doctorul Molnar a racolat trei fete, dintre care una minoră, promițându-le că le va ajuta să se realizeze în viață și că nu li se va întâmpla nimic, dacă vor asculta de el, amintindu-le de poziția sa în administrația locală și de relațiile pe care le are cu anumiți oameni influenți din județ. Au fost identificați șapte clienți, care au întreținut relații sexuale cu cele trei fete. Respectivii provin din Aiud, Teiuș, Alba Iulia și Sebeș, dar și din localități situate în afara județului Alba. Este vorba de persoane din anturajul inculpatului, oameni de afaceri și din administrație. Inculpatul și-a recunoscut parțial vinovăția, anume că a intermediat întreținerea de relații sexuale cu diferite persoane.