Pe 26 iulie, PNL și PDL au programate congresele de fuziune. După fuziunea prin comasare dintre PNL si PDL, partidul rezultat se va numi…PNL.
Dacă ar fi să privim doar aritmetic denumirea rezultată din fuziunea celor două partide, PDL a însemnat zero în adunarea cu PNL. Concret, rezultatul fuziunii dintre PNL și PDL este PNL ! Adică, PNL+PDL=PNL ! În schimb, noul partid va prelua imnul PDL, „Verde înrourat”. Ce contează, însă, cu adevărat este unitatea și puterea „Dreptei”, iar faptul că liderii celor două partide, la care se adaugă și Forța Civică, au ajuns la un consens, e de bun augur în bătălia cu „Stânga” politică, apreciază Ion Dumitrel, prim-vicepreședintele PDL Alba. La polul opus opiniei prim-vicepreședintelui PDL Alba, se află deputatul Clement Negruț, fost democrat-liberal, actual președinte al PMP Alba.Liderul PSD Alba, deputatul Ioan Dîrzu e critic, în special la adresa democrat-liberalilor.În opinia deputatul PPDD Cornel Comșa, politica autohtonă propune, prin această fuziune, același lucru care l-a propus și în urmă cu un deceniu.Sâmbătă, 26 iulie, vor avea loc congresele de fuziune ale PDL și PNL, dar fuziunea prin comasare va mai dura, astfel că la alegerile prezidențiale de la sfârșitul anului cele două formațiuni politice vor participa împreună, cu statut de alianță.