Aproape 140 abateri de la normele legale privind circulatia pe drumurile publice au consemnat intr-o zingura zi politistii rutieri din Alba. Miercuri s-a actionat pe principalele artere rutiere ale judeţului, pentru prevenirea accidentelor datorate vitezei excesive precum si pentru combaterea incalcarii prevederilor legale.
Cele 137 de abateri contravenţionale de la normele legale privind circulaţia pe drumurile publice, consemnate ieri de politiștii rutieri, au fost sancţionate cu amenzi în valoare totală de aproape 25.000 de lei. 70 de abateri au fost comise de conducători auto care au depășit limita legală de viteză. Poliţiştii au reţinut trei permise de conducere, două certificate de înmatriculare şi au constatat două infracțiuni la regimul rutier.