In 5 Iunie 1972, se deschidea ,la Stockholm, prima conferinta ONU privind mediul. Incepând de atunci, aceasta data este marcata anual drept “Ziua Mondiala a Mediului”.Agentia pentru Protectia Mediului Alba va organiza cu acest prilej o serie de actiuni.
În cadrul Zilei Mondiale a Mediului, APM Alba va ecologiza zona din apropierea Padurii Schit, de lângă Alba Iulia, împreună cu elevi din clasele a X-a și a XI-a de la Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia și studenți de la Facultatea de Ingineria Mediului din cadrul Universității “1 Decembrie 1918”. Tot în cadrul evenimentului, vor avea loc, în perioada 4-6 iunie, acțiuni educative cu tema “Ziua Mondială a Mediului” la școlilegimnaziale “ Vasile Goldiș” Alba Iulia, “Mihail Kogălniceanu” Sebeș și din Almașu Mare. Ziua Mondială a Mediului reprezintă principalul prilej de sensibilizare a opiniei publice la problemele de mediu cu care se confruntă astăzi omenirea: epuizarea resurselor naturale, încălzirea globală, dispariţia unor specii de plante şi animale, deşeurile, sărăcia, deşertificarea. În fiecare an se adoptă o tematică prioritară, care să atragă atenţia asupra problemelor importante ale mediului, care s-o facă mai cunoscută şi mai aproape de rezolvare. În acest an celebrarea Zilei Mondiale a Mediului se desfășoară sub sloganul “Ridică vocea, nu nivelul mării!”, acesta fiind un apel de solidaritate cu statele insulare mici, amenințate tot mai mult cu dispariția, ca urmare a creșterii nivelului mărilor și oceanelor datorită schimbărilor climatice. Tema a fost aleasă în contextul în care ONU a declarat 2014 Anul Internațional al Statelor Insulare Mici, aflate în curs de dezvoltare.