Connect with us

CSU Alba Iulia debuteaza în play-off

Published

on

csu-alba-iulia-debuteaza-in-play-off

Miercuri seară, 2 aprilie, cu începere de la ora 18:00, CSU Alba Iulia întâlnește în sferturile de finală a playoff-ului Ligii Naționale de baschet feminin, pe propriul teren pe CSM Satu Mare, nimeni alta decât trupa care le-a ”furat” universitarelor medalia de bronz sezonul trecut, respectiv le-a eliminat în sferturi în urmă cu două sezoane. CSU joacă în fața propriilor suporteri și are avantajul moral dat de faptul că în partidele tur-retur din sezonul regulat s-au impus clar cu 80-58, la Satu Mare, respectiv 99-49, în Sala de Sport a Universității din Alba Iulia. 

csu-alba-iulia-debuteaza-in-play-off

Prestația din prima parte a sezonului în campionat arată diferența din acest moment între cele două combatante. Astfel, CSU Alba Iulia a terminat pe poziția a doua în clasament, cu 24 de victorii, înregistrând doar două înfrângeri, ambele cu campioana ICIM Arad. De cealaltă parte, sătmărencele s-au clasat pe locul 7, cu 13 succese și 13 partide pierdute. În întâlnirile directe, scorul este clar favorabil oaspetelor, 13-4, sportivele din Alba Iulia reușind însă să își adjudece ultimele două partide față în față, în turul, respectiv returul actualului campionat. În ceea ce privește loturile de jucătoare, câștig de cauză are CSU, care beneficiază de șase jucătoare străine, respectiv antrenor principal de peste hotare, dar și câteva jucătoare românce valoroase și experimentate, în timp ce CSM-ul dispune de doar trei baschetbaliste de peste hotare, restul fiind sportive autohtone, unele însă cu mare experiență. Astfel, la CSU evoluează patru americance, două sârboaice, patru jucătoare autohtone cu experiență națională și internațională, dar și 3 junioare. La conducerea echipei se află în continuare sârbul Miroslav Popov, ajutat de secundul George Lăncrănjan și directorul sportiv Nicușor Marcu. De cealaltă parte, trupa din Satu Mare are în echipă trei sportive din Statele Unite ale AmericiiTabytha Wampler – sezonul precedent la Sepsi Sf. Gheorghe, Kortni Jones și Caila Desroches – adusă în pauza de iarnă. Pe lângă acestea, în lotul condus de Petru Eleș,ex-director sportiv la CSU, se mai regăsesc româncele cu ”vechime” în campionatul nostru: Andreea Orosz, Eniko Laza, precedentele două sezoane la CSU, Cristina Cutaș și Monica Ivan, dar și tinerele de perspectivă Anita Nagy și Bianca Voica (care a petrecut 3 sezoane la Alba Iulia).

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com