Premierul Victor Ponta a anunţat că cel mai probabil Guvernul va declara ziua de 2 mai 2014 drept zi nelucrătoare, care va fi recuperată într-o altă dată. Decizia prim-ministrului vine ca urmare a unei solicitari venite din partea intreprinzatorilor din turism.
Vesti bune pentru romani. Acestia ar putea beneficia in acest an de inca o zi libera prin lege. „În urma presiunilor la care am fost suspus, cred că o să cedez”, a spus premierul Victor Ponta. Prim-ministrul a adăugat că, probabil, Guvernul va declara ziua de 2 mai drept zi nelucrătoare, care să fie recuperată la o altă dată. Asociaţia de Promovare Litoral-Delta Dunării şi Federaţia Asociaţiilor de Promovare Turistice din România au solicitat Guvernului să emită un act normativ, prin care să declare 2 mai zi naţională liberă, astfel încât să fie asigurate mai multe zile libere cu ocazia sărbătorii de 1 Mai, pentru sprijinirea turismului. Această zi urmează să fie recuperată într-o altă dată din luna mai. În acest an, 1 mai este într-o zi de joi.