Connect with us

Silviu Bian declarat incompatibil de ANI

Published

on

SILVIIU BIAN

Problemele ce țin scai de fostul sef al ANOFM, albaiulianul Silviu Bian. Dupa ce este in pericol sa stea dupa gratii cativa ani pentru coruptie, Agentia Nationala de Integritate i-a mai dat o veste proasta.

SILVIIU BIAN

Agenția Națională de Integritate a constatat existența stării de incompatibilitate în cazul lui Silviu Bian, fost președinte al Agenției Naționale de Ocupare a Forței de Muncă, în perioada 10 ianuarie 2009 – 17 octombrie 2011, întrucât, în perioada menționată, a deţinut, simultan cu funcția publică, și funcția de cenzor la mai multe societăți comerciale.Bian Silviu a încălcat dispozițiile art. 84, alin. (2) din Legea nr.161/2003, potrivit cărora „Funcţia de secretar de stat, funcţia de subsecretar de stat şi funcţiile asimilate acestora sunt incompatibile cu exercitarea altei funcţii publice de autoritate, precum şi cu exercitarea funcţiilor prevăzute la alin. (1), lit. c): funcţia de […] cenzor la societăţile comerciale […]”. Problemele cu legea au inceput pentru Bian in 2011 cand a fost trimis în judecată în 2011 de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită în formă continuată, el fiind acuzat că a primit 1.058.500 lei şi 22.000 euro de la opt angajaţi ai ANOFM, implicaţi în două proiecte destinate dezvoltării resurselor umane, finanţate din fonduri europene. Pe 23 mai 2012, Silviu Bian a fost condamnat de Tribunalul Bucureşti la 9 ani de închisoare cu executare, pedeapsă redusă în iunie 2013 de Curtea de Apel Bucureşti la 6 ani închisoare. În acest moment, dosarul se află pe masa magistraţilor Curţii Supreme, iar decizia pe care o vor lua va fi una definitivă.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com