In curand la Sebes ar putea sa functioneze un centru multifunctional pentru persoanele defavorizate din localitate. Acesta ar urma să fie amplasat intr-o fosta centrala termica.
Prefectul judeţului Alba, Gheorghe Feneşer a avut recent o întâlnire cu reprezentanţi ai Asociaţiei „ Sidonia Ciugudean” Sebeş. Aceştia au solicitat sprijin în vederea înfiinţării în municipiu a unui centru multifuncţional pentru femeile şi copiii abuzaţi, persoanele şi minorii fără adăpost precum şi copiii care se află în regim de urgenţă.Totodată se intenţionează ca pe viitor, acest centru să funcţioneze şi ca un after school în vederea ajutorării copiilor care nu dispun de condiţiile necesare pentru a studia la domiciliu. Centrul multifunctional ar urma sa functioneze intr-o fosta centrala termica, care va intra in reabilitare prin fonduri europene.