Politistii din Alba au efectuat astazi 16 perchezitii la persoabe banuite de animale. Prejudiciul cauzat in acest caz este de peste 61.000 de lei.
În această dimineaţă, poliţişti din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia împreună cu poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Alba, sprijiniţi de poliţişti din cadrul inspectoratelor de politie județene Sibiu, Timiş, Brașov şi Argeş precum şi de poliţişti ai Serviciului de Operațiuni Speciale Alba, sub supravegherea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, au efectuat 16 percheziţii la domiciliile sau locaţiile aparţinând unor persoane din Alba, Sibiu, Timiş, Braşov şi Argeş, care sunt bănuite de comiterea infracţiunilor de furt calificat, complicitate la infracţiunea de furt calificat şi tăinuire, într-un dosar aflat în lucru la Poliţia Municipiului Alba Iulia privind 5 furturi de animale, bovine, cabaline şi ovine, comise în perioada martie 2013 – ianuarie 2014. Pe baza mandatelor de aducere, 11 persoane despre care există suspiciunea că au participat la comiterea furturilor sau au sprijinit la valorificarea animalelor furate, au fost aduse la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, pentru audieri. Din cercetările efectuate până în prezent, s-a stabilit că în perioada martie 2013– ianuarie 2014, cinci din cele 11 persoane, ar fi sustras 14 animale (5 vaci, 6 cai şi 3 oi), în valoare totală estimată la 61.200 lei, de pe raza judeţelor Alba din localităţile Alba Iulia şi Ciugud şi Sibiu iar ulterior, cu ajutorul complicilor, le-au valorificat. În urma percheziţiilor desfășurate azi, s-a urmărit șie depistarea animalelor sustrase precum şi identificarea de noi mijloace de probă, paşapoarte pentru cai, crotalii bovine, înscrisuri, etc.