O delegaţie de 24 de primari de comune din judetul Alba a participat, in perioada 16-19 februarie la Bucureşti, la sesiunea ordinară generală a Asociatiei Comunelor din Romania. Intalnirea s-a desfasurat sub motoul ″Abnegatie, Altruism, Armonie si Autoritate in Asociatie – 2014″.
Timp de patru zile, delegații ai primariilor din cadrul Asociatiei Comunelor din Romania au participat la Bucuresti la prima intalnire comună din acest an. In cadrul reuniuni s-a discutat cu autoritatile centrale despre problemele satului romanesc și s-a incercat gasirea de solutii la unele dintre acestea
Un moment special al intalnirii a fost fost conferirea titlului, certificatului, plachetei și diplomei de excelență „Primar de 4 stele”, care se acordă primarilor comunelor din România, drept răsplată a meritelor importante și în semn de apreciere deosebită pentru alegerea de patru ori în această funcție. Din judeţul Alba au primit o asemenea distinctie primarul comunei Ciugud, Gheorghe Damian, Elena Bubur – primar comuna Crăciunel, Marin Petruse – primar comuna Pianu, Constantin Jinar – primar comuna Șugag, Vasile Bica – Primar comuna Berghin. Pe lângă acestia, au primit distincții „Primar de 3 stele”, Rusu Daniel, primarul comunei Şpring şi Stănilă Aurel, primarul comunei Săliştea.