Primarul comunei Noslac, Dumitru Pop, are o istorie mai mult decat interesanta. Colonel in rezerva, a lucrat in Ministerul de Interne si inainte de 1989 si dupa Revolutie, pana in anul 1998, cand a iesit la pensie.
Pana in 1990, a activat, timp de 17 ani, la Scoala de Ofiteri a Ministerului de Interne din Băneasa.
Au urmat sapte ani de activitate la Ministerul de Interne, unde a lucrat cu sase ministri.
Fostul ofiter din cadrul Ministerului de Interne ii caracterizeaza pe fiecare dintre ministrii cu care a lucrat.
Din minister a trecut la Academia de Poliție, dar s-a pensionat după un an de zile.
Primarul rememorează două întîmplări de dinainte de Revoluție, care îl au ca erou principal pe generalul-locotenent Ilie Ceaușescu, adjunct al ministrului Apărării din acele vremuri și frate cu Nicolae Ceuașescu.
Dumitru Pop are 63 de ani și se află la primul mandat de primar al comunei Noșlac.