Cea mai tensionata partida a primei editii a Cupei Arbitrilor la Fotbal, desfasurata duminica, la Teius, a opus formatiile din Teius si Alba Iulia. Miza, erorile de arbitraj si interventiile neregulamentare au dat tonul incrancenarii din teren.
Grupa B a pornit la start cu trei combatante, din Teius, Aiud si Alba Iulia. Dupa infrangerea, 1-7, cu Aiudul, echipa arbitrilor din Teius nu putea juca, pentru calificarea în semifinale, decat cartea victoriei cu formatia din Alba Iulia, învinsă doar cu 2-0 de team-ul din Aiud, fapt pentru care albaiulienilor le era îndeajuns și o remiză pentru accederea în faza superioară a competiției. Așadar miză mare, tensiune pe măsură, joc pe contre, agresiv, pe alocuri dur. Teiusenii aveau să deschidă scorul la începutul mitanului secund. Golul a venit după o rarisimă ocazie a albaiulienilor, dar și pe fondul unei erori evidente de arbitraj, care certifică faptul că echipa gazdă primește 5% de omenie și în cazul în care arbitri arbitrează arbitri.
Bucuria gazdelor nu avea să fie de lungă durată, pentru că au reușit performanța să se egaleze singuri. Mai precis, un fundaș teiușean a înscris în proprie poartă, după o reluare a jocului de la margine, efectuată de adversari.
Golul victoriei teiușene și al calificării în semifinale avea să cadă pe contraatac.
Intrată în teren cu pretenții și joc de gleznă, formația albaiuliană, etalând echipamentul desființatei formații Unirea Alba Iulia, s-a ales în final cu o lingură de lemn, trofeu decernat ultimei formații clasate. Până la urmă, albaiulienii nu au jucat chiar rău și au avut în persoana lui Mihai Dăscălescu, fostul președinte unirist, un atacant masiv, greu de ținut. Cu toate acestea, vârful albaiulian a fost sever și îndeaproape marcat, fapt pentru care arareori s-a simțit în largul său.
Pe final de meci și cu visuri spulberate, vârfului Dăscălescu, dezechilibrat într-o incisivă acțiune, i-a sărit țandăra și ar fi vrut să facă țăndări incisivii unui adversar…
Fluierul de final avea să consemneze victoria teiușenilor, înlesnită și de bunăvoința arbitrilor din teren. Pînă la urmă, spiritele s-au domolit și arbitrii-fotbaliști s-au împăcat la un pahar de vorbă, că așa-i în fotbal, când joacă arbitri…